ما را دنبال کنید
تعویض روغن موتور آسانسور | هرچه لازم است بدانید

آیا تابه‌حال سرویسکار آسانسورتان به شما اطلاع داده که آسانسور شما نیاز به تعویض روغن دارد؟ به‌طور کلی روغن‌کاری آسانسور بر روی ریل‌ها و سایر اجزای آسانسور صورت می‌گیرد. اما لازم است که روغن موتور گیربکس هرچند وقت یک‌بار تعویض شود. در این مقاله هم به روغن‌کاری آسانسور و هم تعویض روغن موتور آسانسور می‌پردازیم.

چرا به روغن‌کاری آسانسور نیاز است؟

اکثر آسانسورهای ایران موتور گیربکسی دارند. موتورهای گیربکسی به روغن نیاز دارند چرا که چرخ‌دنده‌های موتور گیربکس باید بدون اصطکاک به یکدیگر حرکت کنند. بنابراین با ریختن روغن به داخل موتور گیربکس از اصطکاک این چرخ‌دنده‌ها جلوگیری می‌شود. نوع چرخ‌دنده‌ها و موتور گیربکس تعیین‌کننده نوع روغنی هستند که باید در آنها ریخته شوند.


گاهی روغن برای مقاومت در برابر افزایش دمای ناشی از اصطکاک باید غلظت بیشتری داشته باشد و گاهی نیز چرخ‌دنده‌های ریز و کوچک به روغن‌های کم غلظت نیاز دارند. می‌توان علل روغن‌‌کاری آسانسور را به صورت زیر خلاصه کرد:

  • روانکاری و کاهش اصطکاک

  • انتقال حرارت

  • جلوگیری از زنگ‌زدگی

  • پاک‌کنندگی و تعلیق ذرات حاصل از سایش

  • ضربه‌گیری

  • کاهش مصرف انرژی


چه روغنی برای موتور گیربکس آسانسور به‌کار می‌رود؟

روی هر موتور گیربکس یک پلاکی وجود دارد که در بخش ظرفیت (Capacity) نوع روغن، غلظت و میزان و کیفیت را مشخص کرده‌ است. بدیهی‌ست که نمی‌توان از روغن‌ موتور اتوموبیل برای آسانسور استفاده کرد. با خواندن اطلاعات مربوط به پلاک واقع بر موتور گیربکس آسانسور می‌توان فهمید که چه روغن‌موتوری لازم است.

برای تعویض روغن موتور آسانسور،  معمولاً بین 3.5 تا 4.5 لیتر روغن به‌کار می‌رود.

برندهای روغن‌های موتور چه تفاوت‌هایی دارند؟

روغن‌موتورهای آسانسور در دو نوع کلی Synthetic و Mineral هستند. نوع اول ترکیبی و شیمیایی و نوع دوم طبیعی است. نوع دیگر روغن‌های اتوماتیک هستند که با تغییر دما خود را وقف می‌دهند. روغن‌های معدنی یا Mineral که بیشتر در صنعت خودروسازی به‌کار برده می‌شوند، از تقطیر و فراوری نفت خام به‌دست می‌آیند و با مواد افزودنی ترکیب می‌شوند.

روغن‌های ترکیبی یا Synthetic، که برای آسانسورها مناسب‌تر هستند، به‌طور شیمیایی تولید می‌شوند و تحمل حرارتی بالاتر، طول‌ عمر، و کیفیت بیشتری دارند.

ازجمله برندهای ایرانی روغن موتور، روغن موتور گیاهی تترا (ایرانول)، روغن‌موتور اتوماتیک شرکت بهران، الوند، و برای آسانسورهای هیدرولیک Shell Tellus T46 ، BehranHydraulic T68, H68، Pars Hydraulic 68، Pars Babak 46 است.


چند وقت یک‌بار به تعویض روغن آسانسور نیاز است؟

گاهی در کاتالوگ برخی از موتورهای آسانسور خواسته شده که دوسال یک‌بار روغن تعویض شود و از نوع بخصوصی از روغن موتور استفاده شود. اما برخی از متخصصین معتقدند که اگر دمای کارکرد موتور در 85 درجه سانتی‌گراد باشد، لازم است که هر 20 ماه یک‌بار روغن موتور تعویض شود. توجه شود که در صورت اینکه روغن تعویض نشود خاصیت خود را برای جلوگیری از اصطکاک دنده‌ها از دست می‌دهد و حالتی خمیری پیدا می‌کند. در صورتی که دما متغیر است می‌توان از روغن‌موتورهای اتوماتیک استفاده کرد.

به‌طور تقریبی می‌توان گفت که بین 2 تا 3 سال یک‌بار، لازم است که روغن‌های موتور تعویض شوند. هرچند لازم است که به کاتالوگ موتور گیربکس رجوع کرد.

چه‌موقع می‌توان فهمید که به تعویض روغن موتور نیاز است؟

یکی از نشانه‌های تمام شدن روغن موتور طلایی شدن رنگ آن است. گاهی ذرات پودرشده فلز برنز دیده می‌شوند، که نشانه خوبی نیستند؛ چرا که حاکی از خوردگی فلز گیربکس است. اگر چنین نشانه‌ای را مشاهده کردید بدانید که چرخ‌دهنده‌های موتور مشکل پیدا کرده‌اند و باید تعویض شوند. در غیر این صورت، ممکن است که با مرور زمان چرخ‌دنده‌های برنزی موتور بشکنند و آسانسور جداً در خطر بیفتد. از دیگر خطرات بالقوه نشت به اتصالات گیربکس و واشرهای شافت هنگام چرخش موتور است.

فراموش نکنید که این سرویسکار شماست که در بازدیدهای ماهیانه از آسانسور می‌تواند تشخیص بدهد که چه‌موقع زمان تعویض روغن موتور آسانسور رسیده است.

سرویسکار آسانسور چگونه تعویض روغن آسانسور را انجام می‌دهند؟

مهم‌ترین بخش تعویض روغن موتور آسانسور توجه به پلاک روی موتور گیربکس است که ظرفیت و میزان و نوع روغن در بخش  Capacity آن نوشته شده است. یک گیج شیشه‌ای کنار بدنه وجود دارد که می‌توان میزان روغن موتور را با آن اندازه گرفت. معمولاً بعد از از مدار خارج کردن تابلوی برق اصلی موتورخانه، دریچه تخلیه را باز می‌کنند تا روغن قبلی خارج شود؛ سپس گازوئیل می‌ریزند و صبر می‌کنند که خارج شده و روغن جدید را شستشو بدهد. روغن جدید را می‌ریزند و دریچه را می‌بندد.

البته فوت‌های کوزه‌گری این کار را سرویسکاران باتجربه می‌دانند؛ ضمناً این کار باید با ظرافت و پاکیزگی صورت بگیرد و روغن به اطراف محفظه و موتورخانه سرایت نکند.


روغن‌کاری آسانسورها 

تعویض روغن موتور آسانسور با روغن‌کاری آسانسور اشتباه نشود. آسانسور نیز مانند سایر دستگاه‌های مکانیکی به روغن‌کاری نیاز دارد. روغن‌کاری آسانسور بر زنجیرها با اتصال رولی، حلقه‌های اتصال غلتان، سیم‌بکسل‌ها و ریل‌ها انجام می‌شود. روغن‌کاری ریل‌ها مانع می شود که با بالا و پایین شدن کفشک آسانسور اصطکاکی ایجاد شود.

چه‌موقع به تعویض فلکه هرزگرد نیاز است؟