ما را دنبال کنید
چرا کابین آسانسور هم‌تراز با سطح طبقات قرار نمی‌گیرد؟
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام سوار شدن یا پیاده شدن از آسانسور، متوجه اختلاف سطح بین کابین آسانسور با سطح طبقات می‌شوید. این موضوع شاید در ابتدا بی‌اهمیت جلوه کند اما بعضاً باعث ایجاد حادثه و آسیب دیدن افراد می‌شود.

درباره خرابی آسانسور این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چند نشانه قطعی که حاکی از خرابی آسانسور شماست.

این حوادث زمانی رخ می‌دهند که حواس افراد به تراز نبودن کابین آسانسور با سطح طبقات نیست و پای افراد به لبة طبقات گیر می‌کند و در نتیجه باعث افتادن افراد و ایجاد حادثه می‌شود. همین اتفاق ظاهراً بی‌اهمیت، سالانه باعث آسیب رسیدن به افراد زیادی می‌شود. به همین خاطر ما در این مقاله به بررسی عوامل ایجادکننده این مشکل می‌پردازیم.

ضمناً، قبل از آوردن سرویسکار باید اطلاعاتی درباره تعمیر و نگهداری آسانسور داشته باشید. در این مقاله این اطلاعات را مطالعه کنید.

نوع موتور

رای بررسی علل این مشکل ابتدا باید با انواع موتور آسانسور آشنا شویم. عموماً موتور آسانسورها به دو دسته تک‌سرعته و دوسرعته تقسیم می‌شوند.

کادر علت هم‌تراز نشدن کابین آسانسور را باید با بررسی موتور آسانسور بشناسیم. دو نوع آسانسور داریم: تک‌سرعته و دوسرعته.


موتور آسانسور تک‌سرعته

«موتور آسانسور تک‌سرعته» عمدتاً به موتور آسانسورهایی می‌گویند که سرعت حرکتشان به‌صورت تدریجی از زمان حرکت افزایش می‌یابد تا به سرعت مشخصی برسد و در زمان توقف آسانسور، شروع به کم کردن سرعت تا توقف کامل آسانسور می‌کند.

موتور آسانسور دوسرعته

این دسته از موتورهای آسانسور، مثل موتور کولر آبی، تنها دارای دو سرعت هستند که با سرعت ابتدایی شروع به حرکت کرده و سپس به سرعت دوم می‌رسند. هم‌چنین در زمان توقف نیز از سرعت دوم به سرعت اول رسیده و متوقف می‌شوند. آسانسورهایی که از موتور دوسرعته استفاده می‌کنند، به دلیل تغیرات ناگهانی سرعت موتور آسانسور در هنگام ایستادن و راه افتادن، دچار لرزش می‌شوند.تاثیر نوع موتور آسانسور بر تراز بودن کابین آسانسور با سطح طبقات

همان‌طور که در قسمت بالا نیز اشاره شد، آسانسورهایی که با موتور دوسرعته کار می‌کنند در هنگام ایستادن دچار لرزش می‌شوند که همین عامل باعث می‌شود که در صورت سنگین بودن کابین آسانسور، کابین آسانسور در پایین‌تر از سطح توقف کابین آسانسور بایستد و در هنگام خالی بودن کابین آسانسور، کابین آسانسور بالاتر از سطح توقف کابین آسانسور بایستد.

اما می‌توان این مشکل را با نصب ترمزهای قوی و حساس در آسانسور جبران کنیم.تنظیم بودن ترمزهای آسانسور

همه آسانسورها از یک نوع سنسور برای تشخیص طبقات و مکان ایستادن خود استفاده می‌کنند. ساختار این سنسورها به صورتی است که دو سری آهنربا بر روی ریل‌ها قرار می‌گیرد؛ یک سری برای ایستادن آسانسور در طبقه درست، و سری دیگر برای پیدا کردن جایگاه درست برای ایستادن آسانسور در طبقه است. بر روی آسانسور نیز سنسوری قرار می‌گیرد که با عبور از آهنربا پیام ایستادن را به تابلو فرما ارسال می‌کند.


در این میان اگر ترمزهای آسانسور بیش از اندازه سفت باشند، آسانسور قبل از رسیدن به سطح طبقه متوقف می‌شود و در مقابل، اگر ترمزها قوی عمل نکنند، آسانسور سطح طبقه را رد می‌کند. در هر دو صورت، آسانسور تراز نمی‌ایستد؛ پس می‌توان گفت یکی از راهکارها تنظیم کردن ترمزهای آسانسور است.

یکی از راهکارهای تراز کردن سطح کابین آسانسور و سطح طبقه تنظیم کردن موتورهای آسانسور است.

تنظیم بودن سیستم حرکتی و تابلو فرمان

همان‌طور که در قسمت بالا اشاره شد، توقف آسانسور به وسیله سنسورهای نصب‌شده بر روی کابین آسانسور و آهنرباهای روی ریل آسانسور انجام می‌شود؛ به طوری که با عبور کردن آسانسور از مقابل آهنربای طبقة مورد نظر، پیغامی برای ایستادن آسانسور به تابلو فرمان فرستاده می‌شود. در این مکانیزم، هرگونه اختلالی در رسیدن پیغام به تابلو فرمان و اجرای فرمان توسط دستگاه‌های مکانیکی باعث می‌شود که کابین آسانسور هم‌سطح طبقات قرار نگیرد.

این اشکالات را می‌توان با تنظیم کردن تابلو فرمان و یا جا‌به‌جا کردن آهنربایی که برای ارسال فرمان توقف بر روی ریل قرار گرفته جبران کرد.

برای تنظیم کردن آهنربا باید یک نفر درون کابین آسانسور و نفر دیگر در چاه آسانسور باشد تا بتوانند با جا به جا کردن آهنربا کابین آسانسور را با سطح طبقات تراز کرد. 


تشخیص مشکل را به سرویسکار با تجربه بسپارید

معمولاً تشخیص علت تراز نشدن آسانسور و راهکار مناسب با آن کار آسانی برای یک سرویسکار باتجربه است، سرویسکاری که به مدد سال‌ها تجربه و سروکار داشتن با آسانسورها به‌خوبی رفتار آنها را می‌شناسد و با هر نشانه‌ای به علت اختلال در عملکرد آن پی می‌برد.

ضمناً اگر قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور داشته باشید، سرویسکار شما به‌طور ماهانه تمامی مکانیزم‌های آسانسور شما را بررسی می‌کند. اگر خرابی اتفاقی پیش آمد، در صورت داشتن قرداد سرویس و نگهداری، سرویسکار شرکت طرف قرارداد شما موظف است که به‌طور رایگان مشکل شما را در اسرع وقت رفع کند.
تعویض روغن موتور آسانسور | هرچه لازم است بدانید